Imprezy i wyjazdy integracyjne zyskują coraz bardziej na popularności i są jedną z najbardziej efektywnych form budowania zespołu pracowniczego. Czy faktycznie warto je organizować? Jakie korzyści może osiągnąć firma, decydując się na zorganizowanie wspólnego wyjazdu? Jakich zasad należy przestrzegać, organizując takie wydarzenie? I czy faktycznie można w ten sposób wzmocnić pracownicze więzi i zintegrować zespół?

Spis treści:
1. Cele
2. Korzyści dla firmy
3. Jak zorganizować?
4. Jakie formy aktywności wybrać?

W jakim celu organizowane są imprezy integracyjne dla firm z Wrocławia i nie tylko?

Imprezy integracyjne dla firm z Wrocławia i innych miejscowości są organizowane przede wszystkim w celu zwiększenia motywacji pracowników i budowy silnego, sprawnie ze sobą współpracującego zespołu. Tego typu wyjazdy nie tylko zacieśniają więzy między ich uczestnikami, ale również pozwalają efektywnie rozładować napięcia i problemy, do których może dochodzić podczas pracy. Stanowią też doskonałą odskocznię od biurowej monotonii i możliwość zregenerowania sił oraz swobodnego kontaktu z kolegami z biura na neutralnym gruncie. Pozwalają one także na zwiększenie identyfikacji z firmą i wzmocnienie w uczestnikach poczucia przynależności do niej. Budowanie silnego ducha zespołu jest jednym z najistotniejszych elementów zarządzania zasobami ludzkimi.

Skąd przywędrował do nas taki zwyczaj?

W Polsce wyjazdy integracyjne mogą być postrzegane jako pokłosie popularnych w okresie PRL urlopów pracowniczych. Zakładowe domy wypoczynkowe położenie w atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski sprzyjały tego typu praktykom. Pracownicy mogli liczyć albo na pełne pokrycie kosztów, albo na duże zniżki. Urlopy pracownicze straciły na popularności w czasie zmian ustrojowych zachodzących w Polsce. Pracodawcy zrezygnowali z proponowania swoim pracownikom wyjazdów, które tak mocno łączyły ze sobą życie zawodowe oraz rodzinne. Nadal jednak na znaczeniu nie straciła chęć budowania więzi między pracownikami firmy. Jednak pomysł organizacji eventów integracyjnych w obecnej formie trafił do Polski z Europy Zachodniej oraz ze Stanów Zjednoczonych. Na początku takie imprezy były domeną głównie dużych, międzynarodowych firm, które miały potrzebę zgromadzenia wszystkich swoich pracowników w jednym miejscu i, co ważne, które dysponowały odpowiednim budżetem. Moda na integracyjne eventy rozprzestrzeniła się tak szybko, że obecnie nawet małe firmy przeznaczają na nie chociaż część swojego budżetu.

Pracownicy firmy w czasie pracy

 Sala Sobieska nieopodal Wrocław przedstawia korzyści z organizowania imprez integracyjnych dla pracowników

Imprezy integracyjne dla firm z Wrocławia i innych miejsc cieszą się coraz większą popularnością wśród pracodawców. Nie bez powodu. Korzyści ze zorganizowania takiego wydarzenia są tym wyraźniejsze, im nowszy jest zespół. Jeżeli dobrze zorganizujecie takie wydarzenie, możecie naprawdę sporo zyskać. Dobrze zgrany zespół pracuje bowiem znacznie sprawniej i efektywniej.

Lepsza atmosfera

Dzięki wyjazdowi integracyjnemu pracodawca może polepszyć relacje między członkami swojego zespołu. Skutek takiego działania będzie długofalowy. Dobra atmosfera w firmie wpływa bowiem na motywację pracowników do wykonywania powierzonych im zadań. Ważne jednak, aby integracja pozbawiona była elementów wartościujących. Kluczem do sukcesu jest tutaj swoboda i poczucie komfortu wszystkich uczestników. Nie zawsze będzie to proste. Integracja z kolegami z pracy w obecności szefa, menedżera czy innej osoby postronnej, której zadaniem jest stworzenie np. raportu z przebiegu takiej imprezy, nie zawsze może być łatwa do zrealizowania. Nic więc dziwnego, że część pracowników odnosi się dosyć niechętnie do tego typu wydarzeń. Tym bardziej, że uwidaczniają one w jeszcze większym stopniu role, jakie pracownicy pełnią w zespole. Na światło dzienne wychodzą też wszelkie słabe strony, które często mogą uniemożliwić awans. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pracowników o tym, że nie będą w żaden sposób oceniani; mają się przede wszystkim dobrze bawić. Zawsze jednak trzeba mieć na względzie zawodowy kontekst tego typu imprezy. Pracodawca musi pamiętać, że taka impreza nie rozwiąże wszystkich problemów wewnętrznych w firmie. Dlatego też o właściwą komunikację i organizację zadań warto dbać na co dzień.

Okazja do zebrania pracowników w jednym miejscu

Wyjazd integracyjny to świetna możliwość zebrania wszystkich pracowników w jednym miejscu. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku firm rozproszonych geograficznie, gdzie trudno o wspólne spotkania menedżerów i dyrektorów z pracownikami poszczególnych oddziałów. Komunikacja „na żywo” jest szczególnie ważna w tego typu firmach. Pozwala lepiej zrozumieć potrzeby i ograniczenia zespołu. To, jak każdy z uczestników wykorzysta takie spotkanie, zależy wyłącznie od niego. Dla jednych będzie to doskonała okazja do nawiązania kontaktów biznesowych, a dla innych wyłącznie czas dobrej zabawy.

Redukcja nagromadzonego stresu

Zmiana otoczenia oraz odpoczynek od codziennych obowiązków to doskonały sposób na redukcję nagromadzonego przez ostatnie miesiące stresu – tym bardziej, jeśli w firmie panował gorący okres. Połączenie doskonałej zabawy i aktywności fizycznej wraz z możliwością swobodnego kontaktu z współpracownikami na neutralnym gruncie wpłynie na zespół odprężająco i zwiększy jego motywację.

Integracja zespołu

Zgrany zespół, którego członkowie potrafią się efektywnie komunikować, to podstawa sprawnego przebiegu pracy i wysokiej efektywności. Odpowiednio przeprowadzona integracja może wzmocnić umiejętność działania w grupie – ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy firma staje przed sporym wyzwaniem wymagającym dużego zaangażowania całej załogi. Solidarność załogi sprzyja identyfikacji z firmą. Pamiętajmy jednak, że jeżeli mamy w planach redukcję etatów czy przetasowania na stanowiskach, lepiej wstrzymać się z organizowaniem takiego eventu aż do czasu zakończenia wszelkich zmian.

Możliwość przedyskutowania celów firmy i strategii

Zgrany zespół to silny zespół – efektywna komunikacja mobilizuje do znacznie intensywniejszego zaangażowania w sytuacje przełomowe dla firmy czy wydajniejszej pracy w sytuacjach stresowych. Wyjazd integracyjny jest świetną okazją do przedstawienia przez szefostwo strategii firmy i prezentacji jej planów na kolejne miesiące czy lata. Zgromadzenie się w jednym miejscu daje uczestnikom możliwość dopytania o interesujące ich szczegóły, również w mniej oficjalnych warunkach. Wszystko to pozwala budować wiarygodność i zaufanie.

Podniesienie kwalifikacji zawodowych

Impreza integracyjna wcale nie musi oznaczać wyłącznie zabawy – równie dobrze może zostać połączona z zajęciami, które pogłębią wiedzę pracowników i rozwiną ich kompetencje zawodowe, zarówno te miękkie, jak i twarde. Możliwość zdobywania wiedzy w przyjemnym otoczeniu jest znacznie bardziej atrakcyjna.

Pracownicy podczas imprezy

W jaki sposób zorganizować imprezę integracyjną dla firm z Wrocławia

Początkowo organizacją imprez integracyjnych zajmowały się działy kadr lub oddelegowani do tego pracownicy. Jednak z czasem pojawiły się firmy specjalizujące się w kompleksowej organizacji. Każdy taki event trzeba solidnie zaplanować. Outsourcowanie tego zadania nie jest niestety możliwe w pełni. Wymaga pewnego nakładu pracy również od kierownictwa. Konieczne jest bowiem zebranie odpowiednich informacji i zrobienie swoistego wywiadu środowiskowego. Jak zatem przystąpić do organizacji takiego wydarzenia?

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od zaplanowania kosztów, wyboru miejsca, terminu oraz organizatora. Zanim jednak do tego przejdziemy warto poznać potrzeby pracowników i zebrać informacje na temat ich zainteresowań, stanowisk, płci oraz wieku. Wszystkie te elementy muszą być dostosowane do głównego celu wyjazdu – musimy odpowiedzieć sobie w pierwszej kolejności na pytanie, po co chcemy go przeprowadzić. Ustalenie nadrzędnego celu to główne zadanie działu kadr i kierownictwa. Niezbędne jest solidne zdefiniowanie potrzeb firmy w zakresie budowania zespołu i pogłębiania relacji. Od zdefiniowanych problemów zespołowych będzie zależało to, jakie aktywności i atrakcje warto zaplanować. Z tego względu dobrze jest skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy, która zajmie się pełną organizacją wyjazdu i dobierze jego program pod kątem zdefiniowanych przez nas potrzeb i problemów. Tego typu wydarzenia są w większości firm obligatoryjne, więc tym bardziej należy odpowiednio dobrać program aktywności – zmuszanie swojego personelu do uczestnictwa w zajęcia, które kompletnie ich nie interesują, może odnieść skutek odwrotny od zamierzonego – zwiększy frustrację zespołu i wpłynie demotywująco na jego pracę. Dopiero kiedy rozpoznamy potrzeby naszej załogi, możemy przystąpić do wyboru organizatora.

Charakter wyjazdu

Nadrzędnymi celami tego typu eventów są poprawa komunikacji oraz pogłębienie zaufania między ich uczestnikami. Jednak nie każdy wyjazd będzie cele te spełniał. Część pracodawców uznaje takie imprezy za rodzaj nagrody dla swojego zespołu. W takiej sytuacji warto postawić przede wszystkim na dobrą zabawę i rozładowanie napięcia.

Atrakcje na imprezach integracyjnych dla pracowników z wrocławskich firm

Impreza integracyjna dla pracowników nie tylko wrocławskich firm nie musi opierać się już tylko na wspólnym odpoczynku i zwiedzaniu. Na znaczeniu zyskały różnorodne formy aktywności, również te ekstremalne. Wraz z pojawieniem się na rynku wyspecjalizowanych firm wachlarz atrakcji został znacząco rozbudowany. Bardzo ważną zaletą jest możliwość dostosowania integracji do konkretnych celów i potrzeb firmy. Jedne organizacje postawią na wyjazdy z elementami survivalu i grami terenowymi, a drugie na szkolenia o określonej tematyce czy warsztaty artystyczne. Dobrze dobrane do specyfiki firmy aktywności pomogą pogłębić zaufanie w zespole i skutecznie odreagować nagromadzony stres.

Atrakcje ekstremalne

Tak popularne obecnie wyjazdy ekstremalne są odpowiedzią na potrzebę coraz bardziej intensywnych doznań. Obozy przetrwania czy pozorowane akcje ratunkowe wyzwalają w uczestnikach bardzo silne doznania i nakazują im działać w sytuacjach zagrożenia i rywalizacji. To dobry moment na przyjrzenie się podziałowi zadań w zespole. Sytuacje ekstremalne dobrze pokazują, kto spełnia się w roli lidera, a kto woli jedynie wykonywać polecenia. Wspólne, efektywne działanie zespołu w tego typu sytuacjach pozwala zwiększyć zaufanie również na gruncie zawodowym. Off-road, wspinaczka skałkowa, parki linowe, eksploracja jaskiń czy jazda na quadach to tylko niektóre z ekstremalnych propozycji.

Wyjazdy incentive

To nic innego, jak forma turystyki motywacyjnej, która przede wszystkim na być nagrodą dla pracowników za ich wybitne biznesowe osiągnięcia. To wspaniała odskocznia od codziennych obowiązków i szansa na głęboki odpoczynek oraz odreagowanie stresu. Wyjazdy typu incentive zapewnią pracownikom ogromną dawkę relaksu i pozwolą odkryć interesujące miejsca.

Atrakcje rozrywkowe

Nie każdy wyjazd musi wyzwalać w zespole silne, skrajne emocje i zmuszać jego członków do rywalizacji. Część firm zadowalają wyłącznie programy rozrywkowe, a więc golf, zapasy sumo, floating balls czy gra w rzutki. To dobry sposób na wspólną zabawę, solidną dawkę odprężenia i wywołanie uśmiechu na twarzach pracowników.

Pracownicy przed wyjazdem integracyjnym

Atrakcje powietrzne

Jeżeli chcemy zapewnić naszemu zespołowi chociaż chwilowe oderwanie się od ziemi, doskonałym pomysłem będą loty balonem, loty widokowe awionetką, parasailing czy loty śmigłowcem. To fantastyczna i niecodzienna rozrywka, którą pracownicy zapamiętają na długo.

Atrakcje wodne

Jeśli nie w powietrzu, to może w wodzie? Dostarczające adrenaliny twarde łodzie pneumatyczne, konieczność stworzenia przez zespół tratwy, którą przemieści się z jednego brzegu na drugi, rafting, kajaki, nurkowanie czy popularne ostatnio kule wodne to świetne sposoby na wzmocnienie zaufania w zespole i wyzwolenie adrenaliny w kontrolowany, bezpieczny sposób, który mało komu się nie spodoba.

Warsztaty i szkolenia

Jeżeli głównym celem firmy jest rozwinięcie w pracownikach umiejętności twardych, dobrą opcją są warsztaty i szkolenia. Mogą one pełnić rolę rekreacyjną i uczyć uczestników nowych rzeczy, mogą również dotyczyć umiejętności potrzebnych w czasie codziennej pracy. Szkolenia mogą się także skupiać na rozwijaniu umiejętności miękkich i dotyczyć asertywności czy działania w sytuacjach stresowych. Możliwość zdobywania nowej wiedzy czy poszerzania swoich kompetencji w warunkach pozabiurowych jest dla wielu pracowników znacznie efektywniejszym rozwiązaniem niż nudne szkolenia w salach konferencyjnych biura. Taką opcję oferujemy w sali bankietowej Sobieska w Jaworze. W przerwie od prowadzonych warsztatów, uczestnicy będą mogli zjeść pyszny posiłek zaserwowany przez naszą kuchnię, dzięki czemu w dobrych nastrojach skupią się na drugiej części szkolenia.

Każdy wyjazd integracyjny, który będzie kojarzył się pracownikom wyłącznie z kolejnym, przykrym obowiązkiem do spełnienia, jedynie pogorszy atmosferę w firmie i sprawi, że zespół będzie marzył o jak najszybszym powrocie do domu. Właśnie dlatego kluczowe jest zaplanowanie całej imprezy w najdrobniejszych szczegółach i dostosowanie jej przede wszystkim do grupy ludzi, którą wysyłamy na wyjazd, a nie do własnych potrzeb. Dobrze przeprowadzony wyjazd integracyjny zwiększy zaufanie wśród naszego zespołu i pozwoli jego członkom znacznie lepiej dogadywać się w sytuacjach dnia codziennego.