Wesele – pomysły na organizację przyjęcia weselnego. Jak wybrać menu i skąd wziąć inspiracje?

Wesele to jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Jak zorganizować wymarzone przyjęcie? Najlepiej zacząć od wyboru sali weselnej, w której wszystko będzie się rozgrywało. Aby ten szczególny dzień w życiu młodej pary na zawsze zapadł w pamięci nowożeńców i ich gości, należy zorganizować go w odpowiednim miejscu. Co to jednak oznacza w praktyce? Jak spośród tysięcy sal, plenerów i domów weselnych wyłonić miejsce z duszą, które zagwarantuje nam niesamowitą atmosferę, odpowiednią ilość przestrzeni oraz niesamowite dekoracje?

Dostosowanie wielkości sali weselnej do liczby gości

Największym błędem przy wyborze sali jest niedostosowanie ilości miejsca na zorganizowanie uroczystości do liczby zaproszonych gości. Jeśli biesiadników będzie za mało, natychmiast zauważymy niezapełnione luki w przestrzeni. Sala wydawać się nam będzie duża i przytłaczająca, a sama impreza “rozejdzie się w szwach”. Może być również odwrotnie, kiedy gości będzie dużo więcej niż wybrany przez nas obiekt jest w stanie wygodnie pomieścić. Wówczas stracimy miejsce na parkiet, a przy stolikach zrobi się tłoczno i niekomfortowo. Kto lubi jeść uroczysty obiad, jednocześnie trącając łokciem swoją osobę towarzyszącą? Odpowiadamy: nikt! I właśnie dlatego ilość miejsca stanowi jedną z priorytetowych kwestii, jaką powinniśmy się zająć, planując ten szczególny dzień.

Zadbaj o jakość materiałów foto i video z wesela

Udane wesele zasługuje na równie dobrą dokumentację zdarzenia. Dla pracujących na uroczystości kamerzystów i fotografów bardzo ważne będzie tło kolekcjonowanych materiałów, a więc kolor ścian w wybranej przez nas sali. Dla naturalnych ujęć i uzyskania równomiernej kolorystyki najlepiej nadają się ściany w kolorach białym, szarym i wszelkich odcieniach beżu. Mamy wówczas pewność, że twarze na filmie i zdjęciach wyglądać będą świeżo i naturalnie. Nie mniejsze znaczenie ma także rodzaj zastosowanego oświetlenia. Zapewniając odpowiednią jasność całej sali, zyskujemy gwarancję, że zarejestrowany przez kamerzystę film będzie miał zadowalającą jakość i głębię ostrości.

Zdjęcia z przyjęcia weselnego

Weselne światła, muzyka i klimatyzacja. Jak to zrobić, aby zabawa nie została niespodziewanie przerwana?

Chcemy, aby nasza sala zniewalała światłami, oczarowywała muzyką i zapewniała temperaturę, w której nie będzie ani zbyt zimno, ani zbyt gorąco. Przy tych wszystkich niezwykłych efektach pamiętać należy, że każdy z nich stanowi osobne źródło obciążenia dla instalacji elektrycznej. Przy wyborze sali należy się upewnić, że przyłącza elektryczne wytrzymają podłączenie planowanych atrakcji. Kwestię tę poruszyć należy już przy wstępnych etapach rozmów z menadżerem sali.

Weselna orkiestra czy DJ? Ważne, aby mieli gdzie się rozłożyć!

Przy wyborze sali weselnej niezwykle istotne jest także zwrócenie uwagi na specjalnie wydzielone miejsce przeznaczone dla oprawy muzycznej. Niezależnie od tego, czy na naszej zabawie życzymy sobie pełnej orkiestry czy też profesjonalnego DJa, każde z nich potrzebować będzie odpowiedniej ilości miejsca na rozstawienie instrumentów czy też sprzętu w postaci statywów do głośników, kolumn basowych albo stołu z konsolą.

Przy organizowaniu muzyki na nasze wesele warto w pierwszej kolejności pomówić z menadżerem sali. Może się okazać, że dana sala bankietowa oferuje wynajęcie DJa lub orkiestry w cenie wynajmu samego pomieszczenia! Inne proponują w tej kwestii atrakcyjne zniżki i promocje. Jeśli uda nam się zaoszczędzić na oprawie muzycznej, pozostały budżet można wykorzystać na inne oryginalne atrakcje dla gości.

Jak przygotować najlepsze weselne menu?

Gdy wybraliśmy już miejsce idealne na weselną ceremonię, pora poruszyć kolejną niezwykle istotną kwestię. Chodzi oczywiście o jedzenie! Nie bez powodu polskie wesela uważane są za jedne z najbardziej wystawnych imprez, a ceremonialne obiady stanowią gwarancję smaku i sytości. W przygotowywaniu jedzenia stawia się również na jego obfitość, gdyż prawdziwa zabawa do samego rana nie może się obejść bez stałego uzupełniania energii.

Wybór menu weselnego

Zdecydowanie się na jedno, konkretne weselne menu należy do sporych wyzwań. Trudno dobrać potrawy tak, aby mieć pewność, że zadowolą one kulinarne gusta wszystkich biesiadników. A co, jeśli któraś z kuzynek potajemnie przeszła na wegetarianizm? Jak poradzić sobie z kwestią jedzenia dla dzieci? Który wujek z pewnością potrzebuje nie jednej, a przynajmniej dwóch porcji, aby wyjść z wesela usatysfakcjonowany? Podobnym pytaniom nie ma końca, a zdecydować trzeba się na konkretne rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę, planując menu na wesele?

Przede wszystkim należy zdobyć się na trochę zaufania do szefa kuchni i obsługi sali weselnej. O ile przyszłe małżeństwo po raz pierwszy organizuje wesele, kadra gastronomiczna ma ich za sobą kilkadziesiąt (a może nawet i kilkaset!), dysponuje więc ogromnym doświadczeniem w tej materii. W większości ofert spotyka się gotowe kompozycje w różnorodnych przedziałach cenowych, które zawierają potrawy szczególnie lubiane przez większość Polaków. Co więcej, większość szefów kuchni jest otwarta na propozycje modyfikacji menu. Nie przepadacie za którąś z oferowanych potraw? Bez problemu możecie zamienić ją na specjały, które bardziej przypadną wam do gustu.

Ostrożnie podchodzić należy również do wszelkich kulinarnych eksperymentów. Jeśli macie ochotę zaszaleć z egzotycznymi potrawami, upewnijcie się, że szef kuchni potrafi właściwie je przyrządzić i zachować odpowiednie warunki przechowywania. W dodatku gusta państwa młodych muszą się w tym wypadku choć połowicznie pokrywać w oczekiwaniami gości – bo o ile z pewnością znajdą się osoby chętne do testowania nowych smaków, są i tacy biesiadnicy, którzy nie wyobrażają sobie prawdziwego wesela bez ciepłego rosołu.

Przy wybieraniu potraw istotna jest także pora roku i towarzysząca jej temperatura. Jeśli mamy szczere lato, lepiej postawić na lekkie zupy na bazie świeżych warzyw. Gdy pobieramy się późną jesienią bądź zimą, nic nie zrobi gościom lepiej niż misa pełna rozgrzewającego bulionu z makaronem. Gdy temperatura za oknem staje się wysoka, szczególną ostrożność trzeba zachować przy serwowaniu łatwo psujących się potraw, jak galaretka, tatar czy też owoce morza przy oryginalnych kompozycjach kulinarnych.

Bezpieczniej zawczasu sprawdzić wielkość naczyń, na których serwowane będą porcje. Ważne, aby nie były one zbyt duże – jedzenie nie powinno zbyt długo zalegać na stole. Należy regularnie wymieniać porcje na świeże.

O czym jeszcze należy pamiętać, organizując wesele?

Wiemy już, w jakim miejscu spędzimy jeden z najszczęśliwszych dni naszego życia. Wiemy też, jakie jedzenie zaserwujemy gościom. Co dalej? Co jeszcze jest potrzebne i czym właściwie zająć się w pierwszej kolejności?

Wybór druhny i świadka

Wybór momentami wydaje się tak oczywisty, że w natłoku przygotowań łatwo zapomnieć, że wybrańcy muszą się o tym dowiedzieć odpowiednio wcześniej. W innych wypadkach pary stają przed naprawdę trudnym wyborem. Co, gdy panna młoda ma kilka sióstr i dwie najlepsze przyjaciółki? Która z nich powinna stać bezpośrednio u jej boku podczas tej niezwykłej ceremonii? I jak o wyborze poinformować bliskich tak, aby nikt nie poczuł się urażony i pominięty?

Decyzja powinna zostać przedyskutowana odpowiednio wcześniej – należy usiąść i spokojnie przedstawić sobie propozycje, a po ustaleniu konkretów, jak najszybciej skontaktować się z przyszłą druhną i świadkiem. Nie zostawiajmy decyzji na ostatnią chwilę, gdyż świadkowie stanowić mają wsparcie nie tylko w dzień ceremonii, ale i w okresie wszelkich przygotowań. Nie stawiajmy nikogo przed faktem dokonanym – choć propozycja stanowi rodzaj wyróżnienia i docenienia, zawsze powinniśmy o to pytać, a nie informować.

Wybór świadków weselnych

Pospiesz się z wyborem weselnych specjalistów!

Jeśli marzy nam się konkretny fotograf bądź operator kamery, nie zwlekajmy z zapytaniem o wolne terminy. Najlepsi specjaliści z branży mają zwykle organizery wypełnione na kilka miesięcy do przodu, dlatego decyzji o wyborze kogoś, kto upamiętni nasz wielki dzień, nie można podejmować zbyt późno. Na ten temat warto pomówić także z obsługą wybranej sali weselnej – może się okazać, że w ramach wynajmu pomieszczenia uzyskujemy także dostęp do obsługi foto/video!

Gdy podwykonawca, na którym nam zależy, oznajmi, ze na czas naszego wesela jego usługi są niestety niedostępne, nie bójmy się zapytać o polecenie innych specjalistów z branży weselnej. Środowiska artystyczne dobrze się znają, dlatego z pewnością dostaniemy namiar na kogoś, kto w podanym terminie służyć będzie swoimi bogatymi umiejętnościami.

Przemyśl sposób usadzenia gości

W pewnym momencie pojawiło się powszechne przekonanie, że przy usadzaniu gości weselnych należy rozdzielić grupy znajomych. Ma to teoretycznie zagwarantować, że biesiadnicy nie zamkną się w ciasnej klitce towarzyskiej, a otworzą się na nowe znajomości. Pomysł zwykle nie zdaje jednak egzaminu – ludzie to stworzenia społeczne, ale zwyczajnie wolą znane i lubiane otoczenie niż niepewne, nowe sytuacje towarzyskie. Dlatego planując, kto i gdzie usiądzie, pamiętaj, aby podzielić stół na strefy osób, które mają o sobie jakiekolwiek pojęcie. Dzięki temu unikniesz kłopotliwej ciszy przy spożywaniu obiadów oraz osób, które czułyby się przy swoim talerzu samotnie. Pamiętaj również, że dziadkowie i inni wiekowi goście powinni otrzymać stolik możliwie najspokojniejszy i najbardziej oddalony od orkiestry czy DJ-skiego sprzętu, co umożliwi im odpoczynek po intensywnych hulańcach na parkiecie, a także rozmowę, przy której będą w stanie usłyszeć się nawzajem.

Pomyśleć należy także o dzieciach, jeśli w ogóle zakładamy ich obecność na weselu. Dla najmłodszych członków imprezy warto wydzielić osobny stolik, przy którym pojawi się bezalkoholowy szampan czy większa ilość słodyczy i innych łakoci. Taki stolik może również sprawić, że dzieci prędko nawiążą nowe znajomości i zamiast wisieć na kolanach mamy czy taty, przejdą do wspólnej zabawy z rówieśnikami.

Przeważnie jednym z bardziej chybionych pomysłów jest za to organizowanie specjalnego stolika dla singli. Wiara w to, że nasza ceremonia połączy miłością na całe życie inne osoby, może być nieco przesadzona. Poza tym nie każdy wybiera się na wesele w poszukiwaniu potencjalnego kandydata na partnera. Osoby, które przyszły same, najlepiej ustawić przy ich znajomych, dodając po kilka miejsc dla singli do każdej grupki. Wspólna zabawa, integracja i sytuacje towarzyskie mogą zdziałać o wiele więcej dobrego, niż wpatrywanie się w siebie nawzajem z myślą “ciekawe, dlaczego ta pani naprzeciwko wciąż pozostaje stanu wolnego”.

Weselne inspiracje, czyli jak zorganizować wymarzony ślub

Marzysz o wyjątkowym i oryginalnym ślubie – innym niż uroczystości, na których zwykle bywasz? Chcielibyście zafundować sobie i gościom coś specjalnego na tę okazję? Szukasz kreatywnych pomysłów, ale nie jesteś przekonana, czy wesele tematyczne dobrze się przyjmie? Masz już jakiś zarys w głowie, lecz brakuje konkretów? Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na klimatyczne, weselne inspiracje, które sprawią, że ten szczególny dzień naprawdę się wyróżni!

Pragniesz wesela jak z bajki? Zdecyduj się na uroczystość z motywem filmowym!

Popularnym motywem przewodnim wesela mogą się stać sceny z konkretnego filmu lub też ogólna konwencja filmowa. Jeśli pani i pan młody czują, że ich ulubiony scenariusz mógłby stać się bazą do wykreowania weselnego klimatu, czemu nie! Znane są przypadki przyjęć inspirowanych Alicją w Krainie Czarów, Wielkim Gatsbym czy nawet motywami z Gwiezdnych Wojen.

Sztuką w tym przypadku będzie takie zrównoważenie elementów zaczerpniętych z wybranej konwencji, aby nie doprowadziły do przesytu, a jednocześnie odcisnęły się w pamięci jako przyjemne i oryginalne akcenty. Jeśli wesele ma ogólnie nawiązywać do kina, można zastanowić się nad obecnością czerwonego dywanu, zaproszeniach stylizowanych na wejściówki na galę filmową a także dekoracjach na stole, które przypominać będą oscarowe statuetki. Interesujące może być również przełamanie standardowej formuły podziękowań dla rodziców (które zwykle polegają na tańczeniu w kółeczku do rytmu piosenki Cudownych rodziców mam) i przyznanie im Oscara za najlepsze możliwe role. Do filmowego wesela wyprodukować można duże plakaty nawiązujące do popularnych filmów, na których – zamiast kadry aktorskiej – pojawią się zdjęcia państwa młodych. Fotele przyszłego małżeństwa da się ucharakteryzować na reżyserskie krzesełka a na wspólny taniec wykorzystać choreografię z Dirty dancing czy Zapachu kobiety.

Wesele w klimacie boho

Niezwykle modny trend, który przypłynął do nas z Zachodu. Boho oznacza wolność, niefrasobliwość i wyjście naprzeciw utartym schematom. Łączy hipisowską stylistykę i wesołe podejście do życia reprezentowane przez bohemę. Właśnie od tego słowa pochodzi nazwa całego stylu. Bohema z francuskiego oznacza cyganerię artystyczną, której członkowie otwarcie manifestowali sprzeciw wobec konwenansów i narzuconych norm społecznych. W ubiorze boho przejawia się noszeniem dużych kapeluszy, luźnych wzorzystych spódnic, futrzanych kamizelek, dżinsowych kurtek i dużej liczby kolorowych bransoletek. Ślub w klimacie boho brała między innymi Kate Moss. W praktyce taka ceremonia sprowadza się do odpowiedniej stylistyki sukni ślubnej, która powinna być długa, zwiewna i niekrępująca ruchów. Podobnie należy podejść do stylizacji fryzury – rozpuszczone włosy poukładane w pozornie niedbałe fale. Ważne są także dekoracje – dużo kwiatowych motywów, luźne bukiety, a także kwiatki i piórka na opasce panny młodej. Dominują pastelowe barwy, miedź i dodatki w odcieniach starego złota.

Postawić należy także na oryginalny wygląd zaproszeń – dobrze, aby imitowały ręczną robotę i nawiązywały do grafik z lat 70. XX wieku. Mile widziane wszelkie koronki, wstążeczki i piórka. Styl boho przewiduje także nietypową kreację dla pana młodego, na którą składać może się kolorowa mucha, szelki, wystające ze spodni skarpetki w oryginalne wzory czy też kozula w pastelowym odcieniu. Strój ma łamać konwenanse!

Szukasz idealnego miejsca na przyjęcie weselne? Wypróbuj salę Sobieska!

Jeśli szukasz miejsca na wesele z niezwykłą atmosferą, smakowitą kuchnią oraz gwarancją szampańskiej zabawy, odwiedź salę weselną Sobieska w Jaworze. Znajduje się ona przy ulicy Rzeckiego 10, około 70 kilometrów od Wrocławia. Nasze klimatyzowane wnętrze zapewni komfortowe miejsce dla 160 gości, którym możemy zaoferować niezwykle bogate menu składające się z pysznych, domowych potraw. Specjalizujemy się zarówno w organizacji wesel, jak i wszelkich innych eleganckich imprezach okolicznościowych. Nasze mocne strony to profesjonalizm i kompleksowe podejście do organizacji przyjęć.