Restauracja – jak poznać dobre jedzenie? Menu i godziny otwarcia w restauracji Sobieska z tradycyjną polską kuchnią

Jaka restauracja będzie odpowiednia w roli miejsca na smaczny obiad, imprezę okolicznościową bądź wesele? Po czym poznać dobrą restaurację i jakich cech się wystrzegać? Poznaj menu i zasady dowozu jedzenia z restauracji Sobieska w Jaworze!

Spis treści

Dobra restauracja – czyli jaka? Zobacz, na co zwrócić uwagę w lokalu gastronomicznym!

Restauracja, którą bez większych wątpliwości uznać możemy za dobrą i godną polecenia znajomym czy rodzinie, to miejsce charakteryzujące się kilkoma istotnymi cechami. Trudno przypadkiem znaleźć lokal, który od razu zachwyci nas smakiem oferowanych dań, życzliwą obsługą i niezapomnianą atmosferą. Poszukiwania idealnego miejsca na rodzinny obiad czy romantyczną kolację we dwoje wymagają niejednokrotnie sporej ilości czasu, chęci i zaangażowania. Bywa, że po drodze nieraz przyjdzie nam się rozczarować, jednak moment, w którym odnajdziemy restaurację całkowicie spełniającą nasze oczekiwania z pewnością wynagrodzi wszystkie poniesione trudy.

Jaka jest definicja dobrej restauracji? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Określenie to stanowi bowiem zbiór indywidualnych wrażeń i kryteriów, jakimi kierują się goście poszczególnych lokali. Dla jednych najważniejszym czynnikiem decydującym o jakości restauracji będzie wyłącznie smak oferowanych tam potraw, kolejny klient baczniej przygląda się cenom, a jeszcze inni goście potrafią zrezygnować z wizyty w lokalu jedynie po zapoznaniu się z jej wystrojem. Są także osoby, dla których najważniejszym kryterium pozostaje dostęp do szybkiej sieci bezprzewodowego internetu.

Poniżej przedstawionych zostało kilka czynników, którymi warto się kierować przy poszukiwaniu dobrej restauracji.

Smak serwowanych dań

Główną rolą restauracji jest zapewnienie nam smacznego posiłku. Z tego powodu najistotniejszym kryterium oceny danego lokalu gastronomicznego jest jakość przygotowywanych tam potraw. Nie ma wartościowych posiłków bez wartościowych składników, dlatego niezwykłe znaczenie mają wykorzystane w procesie przygotowywania dania produkty. Ważne, aby były świeże, a najlepiej – sezonowe i lokalne. Zyskujemy wówczas pewność, że zamówione przez nas danie będzie miało wysoką wartość odżywczą. Nie bez znaczenia pozostaje także wygląd potrawy po jej podaniu. Powinna się prezentować estetycznie i zachęcająco, w końcu nie bez powodu mówi się, że zanim sięgniemy po sztućce, zaczynamy jeść oczami. Jeśli na talerzu znajdziemy danie, które nie spełnia naszych oczekiwań – znajduje się na nim niedogotowane, niedosmażone czy wręcz surowe mięso, część potrawy jest przypalona bądź całość została stanowczo za mocno przyprawiona, nie bójmy się zgłosić zaistniałej sytuacji zarządcy restauracji bądź szefowi kuchni. Błędy w sztuce kulinarnej zdarzają się w każdym lokalu i nasz przypadek mógł być wyjątkiem od reguły. Warto wówczas porozmawiać z osobą odpowiedzialną za salę – z pewnością istnieje duża szansa na formalne przeprosiny oraz, co jest powszechnie stosowaną praktyką, dodatkowy posiłek w ramach zadośćuczynienia.

Czystość wnętrza

Ogromne znaczenie przy wyborze dobrej restauracji mają panujące w niej warunki higieniczne. Z miejsca powinny zniechęcić nas przysypane porzuconymi nakryciami stoły czy klejąca się podłoga. Szczególnie, jeśli restauracja nie przeżywa w tym momencie istnego oblężenia, pękając w szwach od zbyt dużej liczby gości. Nieuprzątnięty stolik w takich warunkach to zwykle jedynie kwestia czasu, aż zapracowany personel zrobi miejsce i dla nas. Gorzej jednak, kiedy restauracja wygląda niechlujnie na długo przed godzinami szczytu. Dostajemy wówczas jasny sygnał, że warto zastanowić się nad nieco przyjemniejszym wnętrzem.

Obsługa

Jeśli jest coś, co może zepsuć nam satysfakcję nawet z najpyszniejszego posiłku, z pewnością będzie to niemiły bądź całkowicie niekompetentny personel. Osoby zatrudnione w branży gastronomicznej codziennie zobowiązane są do kontaktu z ogromną liczbą gości, nie oznacza to jednak, że mogą sobie pozwolić na brak profesjonalizmu w jakimkolwiek momencie swojej pracy. Każdy może mieć gorszy dzień, jednakże zły humor obsługi nie ma prawa przekładać się na relacje z klientami. Dlatego w wyborze dobrej restauracji tak istotnym czynnikiem jest poziom oferowanej w lokalu obsługi. Jeśli kelner bądź barman traktują nas w sposób, który uznamy za nieprzyjemny, nie bójmy się reagować. Najlepszym wyjściem jest rozmowa z zarządcą bądź menedżerem lokalu. Być może sytuacja miała charakter jednorazowy i nie warto od razu skreślać całej restauracji? Pamiętajmy również, że okazany brak profesjonalizmu jednostki nie stanowi wykładnika dla zachowania całego zatrudnionego zespołu. Jednocześnie należy mieć na uwadze to, aby nie pozwolić sobie wejść na głowę. W końcu to my poświęcamy czas, aby przybyć do wybranego lokalu i my płacimy za posiłek. Zadaniem pracowników danej restauracji jest sprawić, abyśmy uznali włożone w wizytę czas i środki za warte poniesionych kosztów.

Czym powinna się charakteryzować restauracja weselna? Sprawdź, jak wybrać miejsce na uroczysty obiad!

Restauracja weselna to miejsce, w którym organizowane są uroczyste posiłki związane z jednym z najważniejszych dni w życiu – weselem pary młodej. Aby ten dzień zaliczyć do niezapomnianych przeżyć, należy dobrze się przygotować. Weselne menu to jeden z najistotniejszych czynników warunkujących zadowolenie gości z imprezy. Jeśli marzymy o ślubie jak z bajki, na którym nasi goście będą się doskonale bawić, warto postawić przede wszystkim na zaspokojenie ich apetytu. W tym zadaniu pomoże nam szef kuchni oraz personel weselnej restauracji.

Organizująca wesele para młoda ma najczęściej wybór pomiędzy menu zaproponowanym w karcie dań określonej restauracji a indywidualnym dobraniem jadłospisu według zapotrzebowania swoich gości. Pamiętać należy o osobach na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, nietolerujących laktozy bądź glutenu oraz uczulonych na konkretne grupy produktów. Jeśli na weselu spodziewamy się także niepełnoletnich uczestników zabawy, nie obejdzie się również bez specjalnie zaprojektowanego menu dla dzieci.

Restauracja weselna - Sobieska

Przy wybieraniu jadłospisu warto zaufać szefowi kuchni wybranej restauracji. Przyszłe małżeństwo może mieć swoją wizję dotyczącą absolutnie każdego elementu, który ustawiony zostanie na weselnym stole. Jednak czasem warto uświadomić sobie, że obsługa lokalu ma za sobą nawet kilkadziesiąt zorganizowanych tego typu wydarzeń, dysponuje więc wiedzą i doświadczeniem w wybieraniu najbardziej optymalnego menu. Najczęściej restauracje przedstawiają kilka gotowych kompozycji dań w różnych przedziałach cenowych, pośród których znajdują się na ogół klasyczne polskie potrawy uwielbiane przez naszych rodaków.

Nie można zapominać, że na jakość serwowanych na weselu potraw wpływ ma także pora roku, w której zdecydowaliśmy się na zorganizowanie uroczystości. Chodzi oczywiście o warunki przechowywania potraw w różnych temperaturach. Upewnijmy się, że restauracja weselna dysponuje odpowiednim zapleczem, które zagwarantuje jedzeniu świeżość, nawet, gdy ślub odbywa się szczerym, upalnym latem. Jeśli trudno o miejsce w lodówce, przy wysokich temperaturach warto dokładniej przemyśleć kwestię serwowania na weselu posiłków, które łatwo się psują, jak tatar, tradycyjna galaretka czy owoce morza.

Czym się kierować przy wyborze restauracji na imprezy okolicznościowe?

Aby wybrać restaurację, która sprawdzi się podczas różnego rodzaju imprez okolicznościowych, należy wziąć pod uwagę kilka czynników determinujących komfort naszych gości. Bardzo dużo zależy bowiem od charakteru planowanego przyjęcia. Zupełnie inne potrzeby mamy, planując przyjęcie komunijne, natomiast odmiennymi kryteriami kierujemy się przy organizacji oficjalnego spotkania biznesowego. Poniżej zaprezentowane zostały porady dotyczące planowania różnych imprez okolicznościowych w restauracjach.

Uroczysty obiad na chrzciny

Jednym z pierwszych eleganckich wydarzeń w życiu dziecka jest uroczysta ceremonia chrztu. Choć maluch prawdopodobnie nie będzie miał z tego momentu żadnych wspomnień, dla jego krewnych stanowi to świetny pretekst do spotkania w rodzinnym gronie. Wybór restauracji, w której przeprowadzimy uroczysty obiad, w głównej mierze uzależniony jest od liczby zaproszonych gości. Najbliższa rodzina i przyjaciele to grupa licząca zwykle kilkadziesiąt osób, przyda się wobec tego niewielka, kameralna salka zapewniająca uroczystości przyjemną atmosferę. Po wyborze restauracji pora na ustalenie z personelem jadłospisu oraz sposobu serwowania zamówionych dań. Najbardziej optymalny zestaw obiadowy bazować będzie na daniu głównym (najczęściej z mięsem) oraz dobrze dobranych posiłkach towarzyszących. Jeśli obiad jest niezwykle syty, warto zrezygnować z przystawek i zamiast tego zwiększyć porcję deseru. Jeśli natomiast jadłospis zakłada lekką potrawę, warto dobrać także niewielkie danie rybne bądź smaczne i różnorodne przystawki.

Przyjęcie komunijne

Rodzinne spotkanie upamiętniające pierwszą komunię dziecka powinno przebiegać w uroczystej, ale jednak niezbyt przytłaczającej atmosferze, dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie dobranie restauracji. Na to szczególne święto w życiu dziecka nie zaprasza się znajomych, a jedynie najbliższą rodzinę. Z tego powodu sala powinna być kameralna, w sam raz, aby pomieścić kilkadziesiąt osób, dając im jednocześnie odpowiednią ilość przestrzeni i możliwość swobodnego przemieszczania się. Bardzo dużą rolę grają także dekoracje. Pierwsza komunia różni się pod tym względem od organizowanych na kolorowo i wesoło urodzin dziecka. W tym przypadku powinno to być eleganckie przyjęcie, dzięki któremu młody człowiek w pełni odczuje podniosłość wydarzenia. Wiele restauracji proponuje samodzielne przygotowanie dekoracji w oparciu o zalecenia przekazane przez rodziców czy opiekunów podchodzącego do komunii dziecka. Spodziewać się można wówczas pięknie przyozdobionych stołów i krzeseł, pasującej do kompozycji zastawy oraz ozdobnych elementów jednoznacznie przywodzących na myśl główny motyw spotkania.

Osobna kwestia, której nie wolno pominąć przy planowaniu komunii, to obowiązujące na spotkaniu menu. W celu ustalenia jadłospisu należy skontaktować się z obsługą restauracji, a następnie ustalić liczbę ciepłych posiłków. Propozycję jadłospisu należy dostosować do indywidualnych wymogów naszych gości, nie zapominając także o obecności dzieci na przyjęciu. Jeśli małych uczestników obiadu jest przynajmniej kilkoro, warto rozważyć przygotowanie dla nich osobnego stołu, przy którym dzieci będą mogły wspólnie jeść, bawić się i spędzać ze sobą czas. No i nie zapominajmy o komunijnym torcie!

Restauracja na imprezę okolicznościową - Sobieska

Szukasz restauracji z dobrym, polskim jedzeniem? Zamów potrawy z Restauracji Sobieskiej w Jaworze lub odwiedź lokal!

Restauracja, która łączy wyśmienity smak serwowanych potraw, przestrzeń sprzyjającą dłuższym rozmowom, serdeczną obsługę oraz nienaganny poziom czystości, to restauracja Sobieska zlokalizowana przy ulicy Rzeckiego 10 w Jaworze. Lokal stanowi część Sali Bankietowej Sobieska, co daje nieskończone możliwości organizowania najróżniejszych imprez okolicznościowych oraz wesel.

Nowoczesne, klimatyzowane wnętrze gotowe pomieścić 160 osób oraz kameralna salka przeznaczona na 20 miejsc siedzących to przestrzenie, w których zorganizowano setki stylowych przyjęć i spotkań towarzyskich. Wszystkie te wydarzenia poza miejscem łączył także niezapomniany smak potraw z restauracji Sobieska.

Lokal specjalizuje się w znanych i lubianych daniach kuchni polskiej. Znajdziemy tu tradycyjne krajowe receptury wzbogacone inwencją szefa kuchni. To gratka dla każdego, kto tęskni za niepowtarzalnym smakiem domowego jedzenia z kuchni naszych babć. Wewnątrz nie brakuje także możliwości napicia się aromatycznej, pobudzającej kawy.

Ze względu na weekendowe rezerwacje związane z wynajmem sali na imprezy okolicznościowe restauracja Sobieska otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-18:00.

Zmotoryzowanych gości Sobieskiej z pewnością ucieszą znajdujące się tuż przy lokalu miejsca parkingowe, a osoby odwiedzające restaurację latem docenią obecność ogrodzonego tarasu z wyznaczonym kącikiem zieleni.

Pierogi w restauracji Sobieska

Poznaj stałe menu oraz zasady dostawy jedzenia na wynos w restauracji Sobieska

Menu restauracji Sobieska skupia się przede wszystkim na tradycyjnych polskich potrawach. Jeśli szukasz lokalu z domowym jedzeniem, które przywróci wspomnienia z dzieciństwa i skutecznie zwalczy każdy głód, wypróbuj jadłospis Sobieskiej. Kucharze restauracji szczególnie polecają pierogi, które powstają według starodawnej, sekretnej receptury i lepione są na miejscu. Wszystko to sprawia, że smakują, jakby właśnie zniknęły z babcinego stołu. W ofercie restauracji znajdziemy zarówno tradycyjne pierogi ruskie, syte pierogi z mięsem, jak i przywodzące na myśl święta Bożego Narodzenia pierogi z kapustą i grzybami. Nie brakuje także pierożków ze szpinakiem, pieczarkami i dodatkiem żółtego sera, kaszą, boczkiem czy też twarogiem.

Pozostałe niezmienne obiadowe pozycje w menu Sobieskiej:

 • kotlet schabowy,
 • filet drobiowy,
 • placek po węgiersku,
 • gołąbki,
 • zupa gulaszowa,
 • flaczki.

Każdego dnia w restauracji przyrządzana jest także odmienna zupa i danie dnia, dzięki czemu jadłospis Sobieskiej zawsze zaskakuje nową, smaczną kompozycją.

Lokal umożliwia także dowiezienie posiłku do domu lub miejsca pracy, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 533 100 333 bądź zamówić wybrane danie za pośrednictwem portalu Pyszne.pl. Restauracja oferuje darmową dostawę przy zamówieniach na terenie Jawora, których łączna wartość wynosi więcej niż 25 złotych.

Zastanawiasz się nad menu weselnym? Sprawdź ofertę restauracji Sobieska i zaskocz gości niezwykłą kompozycją potraw!

Restauracja Sobieska, poza codziennym menu, oferuje także zestawy obiadowe stworzone specjalnie z myślą o weselnym jadłospisie. Wszystkie bazują na tradycyjnych polskich recepturach, które kucharze Sobieskiej mogą dowolnie modyfikować według życzenia klientów.

Oto przykładowy zestawy menu weselnego w cenie 119 złotych za osobę:

 1. Powitanie chlebem i solą.
 2. Lampka wina musującego.
 3. Zupa:
  – domowy rosół z dodatkiem makaronu oraz blanszowanej marchewki.
 4. Danie główne:
  – filet z kurczaka,
  – kotlety schabowe smażone w panierce.
 5. Dodatki do dania głównego:
  – bukiet trzech surówek,
  – gotowane ziemniaki.
 6. Przekąski na zimno:
  – pieczone mięso w trzech rodzajach,
  – sałatka grecka lub jarzynowa,
  – galareta wieprzowa lub jajka w majonezie,
  – szparagi w szynce lub śledź przyrządzany po wiejsku.
 7. Dodatki do przekąsek:
  – sos czosnkowy,
  – marynata,
  – pieczywo.
 8. Dania na gorąco:
  – gołąbki przyrządzone w sosie pomidorowym,
  – barszcz czerwony serwowany z krokietem.
 9. Gorące napoje i dodatki:
  – kawa: rozpuszczalna lub parzona,
  – herbata,
  – cukier,
  – mleko.

W koszty weselnego jadłospisu wliczają się także dekoracje sali. Mowa tu o przygotowanych zgodnie z wytycznymi klienta ozdobach w postaci dopasowanej kolorystycznie zastawy, tiulu i pokrowców na krzesła. Nie brakuje także specjalnego tła umieszczanego za Parą Młodą, stoliczka przeznaczonego do przechowywania szampana oraz dekoracyjnego szkła z podgrzewaczami. które zdobią biesiadne stoły. Dodatkowo płatna jest opcja umieszczenia wielkiego bukietu dla Państwa Młodych w sferze stolika znajdującego się w centralnej części sali.