Sylwester – gdzie szukać najlepszych ofert na bale i imprezy sylwestrowe 2017/2018 i czy musimy spędzić tę noc we Wrocławiu?


  1. Strona główna
  2. /
  3. Blog
  4. /
  5. Sylwester – gdzie szukać najlepszych ofert na bale i imprezy sylwestrowe 2017...

Sylwester – gdzie szukać najlepszych ofert na bale i imprezy sylwestrowe 2017/2018 i czy musimy spędzić tę noc we Wrocławiu?

Sylwester to jedna z tych dat w kalendarzu tego roku, na którą każdy z nas planuje coś niesamowitego i niezapomnianego. Warto zatem zapoznać się z ofertami bali i imprez organizowanych nie tylko we Wrocławiu, lecz również poza nim. Zastanówmy się, czy zamiast hucznej imprezy masowej nie lepiej zdecydować się w tym roku na wystawny i elegancki bal w wyjątkowym otoczeniu. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania idealnego miejsca na spędzenie romantycznej nocy sylwestrowej we dwójkę i gdzie poza stolicą Dolnego Śląska możemy powitać nowy rok na wyjątkowym i ekskluzywnym przyjęciu?

Spis treści:
Tradycja świętowania Sylwestra
Historia Nocy Sylwestrowej w Polsce
Gdzie spędzić Sylwestra 2017?
Sylwester dla dwojga
Oferty przyjęć sylwestrowych
Bal Sylwestrowy 2017 w Sali Bankietowej Sobieska

Skąd wzięła się tradycja świętowania Sylwestra?

Noc Sylwestrową, zwiastującą nadejście nowego roku, którą obecnie świętujemy z 31 grudnia na 1 stycznia, nie zawsze obchodzono w tym samym czasie i w ten sam sposób. Świętowanie obchodów nadejścia nowego roku było co prawda znane już w starożytności, jednak w różnych kulturach wiązało się z często diametralnie różnymi obyczajami i było obchodzone w innych momentach w roku. W tradycji celtyckiej nadejście nowego roku świętowano pod koniec lata, tuż po jesiennym święcie Samhain, uznawanym obecnie za jeden z pierwowzorów popularnego dziś Halloween. Wówczas właśnie, według celtyckich wierzeń, dusze zmarłych miały mieć możliwość złożenia wizyty w świecie żywych. W starożytnej Babilonii i Mezopotamii nowy rok nadchodził w momencie przesilenia wiosennego, wraz z początkiem pory deszczowej, podczas której natura po raz kolejny budziła się do życia. Podobnie było w starożytnym Egipcie, gdzie obchody początku nowego roku, trwające nawet przez miesiąc, zaczynano co prawda pod koniec września. Miało to jednak związek z okresem wylewania Nilu, co zapewniało urodzaj przez cały nadchodzący rok i zaopatrywało pola uprawne w niezbędną do wzrostu roślin wodę. Starożytni Rzymianie, aż do 46 roku przed naszą erą, świętowali początek nowego roku pierwszego dnia marca. Dopiero Juliusz Cezar miał zmienić tę datę na pierwszy dzień stycznia, czyli dzień, w którym również dzisiaj witamy początek nowego roku.

Oczywiście w żadnej z tych kultur nie świętowano nocy nazywanej „sylwestrową”. Miano to, według jednej z teorii, nadeszło dopiero w związku ze śmiercią papieża Sylwestra I, który zmarł właśnie 31 grudnia w 355 roku i przez to stał się chrześcijańskim patronem ostatniego dnia w roku. Pierwsze obchody nadejścia nowego roku w średniowiecznej Europie miały jednak miejsce dopiero na przełomie 999 i 1000 roku, kiedy ludzie oczekiwali końca świata wraz z wybiciem północy z 31 grudnia na 1 stycznia. Kiedy koniec świata nie nadszedł, zaczęto świętować, tańczyć i śpiewać, a o poranku panujący wówczas papież Sylwester II wygłosił błogosławieństwo Urbi et orbi. Jak możemy się domyślić, druga z teorii pochodzenia nazwy nocy sylwestrowej związana jest właśnie z tym wydarzeniem. Warto zauważyć, że wszyscy następujący od tego czasu papieże kontynuują zapoczątkowaną 1 stycznia 1000 roku tradycję i co roku o tej samej porze błogosławią „miastu i światu”. Niezależnie od tego, któremu z papieży zawdzięczamy obecną nazwę nocy sylwestrowej, od tego momentu także w tradycji chrześcijańskiej ostatnia noc w roku stała się momentem hucznych zabaw i ogólnej radości.

Kiedy zaczęto świętować noc sylwestrową w Polsce i jakie tradycje były z tym związane?

Do Polski tradycja hucznych zabaw podczas nocy sylwestrowej i świętowania nadejścia nowego roku doszła stosunkowo późno, bo według większości źródeł dopiero około XIX wieku. Miała ona przyjść do nas z Zachodu. Wówczas jednak podczas nocy sylwestrowej bawiły się przede wszystkim najwyższe warstwy społeczeństwa, a na terenie ówczesnego zaboru austriackiego popularne stało się wśród nich świętowanie momentu wybicia północy kieliszkiem tokaju, czyli białego wina węgierskiego. Z czasem zaczęto organizować przyjęcia, a na początku XX wieku niemal każdy członek jednej z wyższych warstw społecznych spędzał tę wyjątkową noc na organizowanych przez swoich dobrze sytuowanych znajomych czy przyjaciół balach, tańcząc przy granej na żywo muzyce i delektując się coraz popularniejszym już wówczas szampanem.

Uboższe warstwy społeczeństwa początkowo świętowały w gronie rodziny, składając sobie życzenia, a w niektórych regionach Polski również wypiekając tradycyjne rodzaje pieczywa zwane bochniaczkami i szczodraczkami. Miały one przynieść wszystkim członkom rodziny pomyślność i zapewnić dobrobyt w nadchodzącym roku. W razie, gdyby do domu zawitał niespodziewany gość, pieczono specjalnie w tym celu także bułeczki zwane gościńcami. Wręczano je każdemu nieoczekiwanemu przybyszowi, aby i on cieszył się powodzeniem w nowym roku. Ten regionalny zwyczaj niestety zanikł. Dziś wszyscy bawimy się jednak już na tych samych przyjęciach, organizowanych bądź to przez przyjaciół czy rodzinę, bądź przez restauracje, klubokawiarnie czy sale bankietowe, przygotowujące na tę specjalną noc wyjątkowe atrakcje.

Gdzie warto spędzić Sylwestra 2017?

W kończącym się 2017 roku każdy z nas zadaje sobie to samo pytanie, co każdego roku o tej samej porze – gdzie wybrać się na Sylwestra? Do najpopularniejszych opcji należą zwykle przyjęcia organizowane w gronie znajomych, przyjaciół lub rodziny. Coraz rzadziej decydujemy się na spędzenie Sylwestra w domu – ta forma, popularna jeszcze kilkanaście lat temu ze względu na niedobór przyjęć, bali i imprez organizowanych szczególnie w małych miastach, odchodzi już powoli w zapomnienie. Wiele z nas, nawet jeżeli kiedyś spędzaliśmy noce sylwestrowe przed telewizorem, wybiera przyjęcia organizowane w restauracjach, klubach czy na salach bankietowych. Spędzanie Sylwestra poza domem na zorganizowanym przyjęciu jest bowiem nie tylko świetną rozrywką, lecz także sposobem na przełamanie codziennej rutyny i prawdziwe poczucie wyjątkowości ostatniej w roku nocy.

Gdzie spędzić sylwestra

W związku ze wzrostem popularności tego rodzaju imprez organizatorzy prześcigają się w atrakcjach związanych z planowanymi przez nich przyjęciami i balami. Obecnie, zwłaszcza w większych miastach, czyli na przykład we Wrocławiu, możemy wybrać się zarówno na bale kostiumowe, jak i na przyjęcia tematyczne, gwarantujące zabawę przy określonym rodzaju muzyki czy przekąskach nawiązujących do kuchni wybranego przez organizatorów kraju czy regionu. Znajdziemy także coraz więcej hucznych imprez masowych, takich jak popularne już od wielu lat sylwestry na wrocławskim Rynku, Hali Stulecia czy Stadionie Wrocław.

Wielu organizatorów zdaje sobie jednak sprawę, że nie wszyscy chcą bawić się przy niemal ogłuszającej muzyce oraz ogromnych ilościach alkoholu. Imprezy tego rodzaju są bowiem często przeznaczone głównie dla ludzi w wieku studenckim, będących jedną z głównych grup odbiorców atrakcji i wydarzeń organizowanych w dużych miastach uniwersyteckich. W mniejszych miastach, znajdujących się często w niedalekim sąsiedztwie, znajdziemy jednak również bale i przyjęcia sylwestrowe o nieco spokojniejszym i bardziej eleganckim charakterze, organizowane dla nieco bardziej kameralnego grona gości. Przy obecnym bogactwie ofert każdy znajdzie coś dla siebie – jeśli nawet nie w centrum Dolnego Śląska, to na pewno w jednym z pięknych miast zlokalizowanych w jego okolicy.

Idealne miejsca na spędzenie Sylwestra dla dwojga – co polecamy?

Jeżeli marzy nam się romantyczny Sylwester dla dwojga, do polecanych miejsc na pewno nie będą należały huczne imprezy masowe w rodzaju przyjęć na rynkach miast czy w dyskotekowych klubach. Oczywiście będziemy mogli się tam pobawić przy muzyce klubowej puszczanej przez świetnych didżejów lub granej na żywo przez gwiazdy występujące na scenie. W przypadku imprez plenerowych będziemy mieli zapewne również szansę podziwiać pokazy sztucznych ogni i fajerwerków o północy. W klubach i barach organizatorzy zapewnią nam także przynajmniej symboliczną lampkę szampana, a często także bar z zimnymi przekąskami i możliwość kupienia alkoholu i ciepłych posiłków w niższej niż standardowa cenie. Podczas hucznych imprez masowych tego rodzaju nie możemy jednak liczyć na zbyt sprzyjającą romantycznym wyznaniom atmosferę – po pierwsze ze względu na tłumy, jakie możemy spotkać choćby na wrocławskim Rynku, a po drugie na ogłuszające dźwięki muzyki, przy których rozmowa z drugą osobą staje się prawie całkowicie niemożliwa.

Sylwester dla dwojga

Osoby zainteresowane raczej eleganckim i wystawnym przyjęciem sylwestrowym, na którym spędzimy wyjątkowy wieczór z partnerem czy partnerką w olśniewającym otoczeniu sali balowej lub bankietowej, powinny zwrócić uwagę na ofertę Sali Bankietowej Sobieska w Jaworze, mieście oddalonym o około 70 kilometrów na zachód od Wrocławia. Sala ta znajduje się w wyjątkowo nowoczesnym budynku zlokalizowanym przy ulicy Rzeckiego 10. Jej elegancki wystrój i komfortowe, klimatyzowane wnętrza stanowią idealną scenerię do spędzenia romantycznej nocy sylwestrowej wraz z naszą drugą połówką. Ponadto organizatorzy tegorocznego balu sylwestrowego w Sali Bankietowej Sobieska przygotowali dla gości liczne atrakcje. W ofercie znajdziemy bowiem między innymi szerokie menu, które zaspokoi najwybredniejsze podniebienia, a także potrzeby energetyczne nawet najbardziej zdeterminowanych tancerzy. Przyjęciu będzie towarzyszyła wspaniała muzyka wykonywana na żywo, a każdy z gości może liczyć na symboliczną lampkę szampana na przywitanie 2018 roku o północy. Sala Bankietowa Sobieska jest jednak przystosowana do ugoszczenia maksymalnie 160 osób, w związku z czym konieczna jest odpowiednio wcześniejsza rezerwacja miejsc. Możemy dokonać jej osobiście w budynku, w którym mieści się sala, lub kontaktując się telefonicznie pod numerem podanym na stronie internetowej sobieska-jawor.pl.

Oferty tanich przyjęć sylwestrowych – czy tylko we Wrocławiu znajdziemy imprezy i bale godne naszej uwagi?

Wbrew obiegowym opiniom, nie tylko we Wrocławiu możemy wybrać się na stosunkowo tani, lecz niezapomniany bal czy imprezę sylwestrową. Jeżeli zależy nam na nieco mniej hucznych imprezach w odrobinę bardziej kameralnym gronie, warto przyjrzeć się ofertom przyjęć sylwestrowych organizowanych w okolicznych miejscowościach. Być może jednocześnie uda nam się zobaczyć nigdy dotąd niewidziane zabytki czy wyjątkowe krajobrazy zlokalizowane blisko naszego miejsca zamieszkania, do których jednak nie mieliśmy jeszcze okazji się wybrać? Rozważenie przyjęcia sylwestrowego poza stolicą Dolnego Śląska może być również dobrym pomysłem, jeżeli jednym z czynników decydujących o wyborze przez nas danego balu czy imprezy jest cena wstępu. Ceny we Wrocławiu są bowiem często znacznie wyższe, podczas gdy zawarte w nich atrakcje nie muszą wcale być o wiele bardziej interesujące niż w przypadku tańszych przyjęć poza miastem.

Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę nie tylko cenę wstępu na dane przyjęcie sylwestrowe, lecz również na to, co zawarte jest w tej cenie. Tradycyjnie oczekiwać możemy bowiem określonej ilości napojów alkoholowych i bezalkoholowych na osobę, stołu szwedzkiego z zimnymi przekąskami oraz symbolicznej lampki szampana o północy, jak również muzyki granej na żywo bądź puszczanej przez didżeja. We Wrocławiu ceny tego rodzaju przyjęć zaczynają się od około 200-250 złotych za osobę i rosną wraz z dodatkowymi oferowanymi posiłkami i atrakcjami, takimi jak ciepłe dania serwowane do stołu czy patera z owocami, ciastami i deserami. Jeżeli zależy nam na kameralnym przyjęciu w urokliwym wnętrz przeznaczonym dla maksymalnie 200 osób, aby uniknąć zbytnich tłumów, a jednocześnie chcielibyśmy mieć możliwość skosztować potraw z szerokiego menu przygotowanego przez doświadczonych szefów kuchni oraz zatańczyć przy muzyce granej na żywo przez zatrudniony specjalnie na noc sylwestrową zespół, we Wrocławiu musimy liczyć się z cenami przekraczającymi nawet 300 złotych za osobę. Dlatego warto przyjrzeć się ofercie zlokalizowanej w Jaworze Sali Bankietowej Sobieska. Być może wystarczy nam bowiem godzinna podróż autem, aby znaleźć się w kompletnie innym świecie?

Sylwester w sali Sobieska

Jakie atrakcje poza muzyką na żywo proponują nam organizatorzy Balu Sylwestrowego 2017 w Sali Bankietowej Sobieska w Jaworze?

Podczas balu sylwestrowego w Sali Sobieska w Jaworze już za 199 złotych za osobę będziemy mogli przywitać nowy rok przy najlepszej muzyce na żywo oraz przy szerokiej gamie przekąsek , dań ciepłych i zimnych przygotowanych przez doświadczonych szefów kuchni. W ofercie gastronomicznej znajdziemy bowiem nie tylko szwedzki bufet z deskami wyjątkowych pieczystych mięs oraz pleśniowych i dojrzewających serów czy przekąsek w rodzaju rolady szpinakowej z łososiem, jajek faszerowanych czy tortilli. Podczas przyjęcia będziemy mogli także ucieszyć nasze podniebienia wyjątkową przystawką, jaką będzie staropolski pasztet z żurawiną i tartym chrzanem podawany na chrupiącej sałacie z pieczywem, a także wspaniałymi gorącymi daniami serwowanymi do stołu. Wśród nich znajdziemy między innymi wykwintny barszcz czerwony z trzema rodzajami pasztecików, a także grillowane szaszłyki, udka po węgiersku oraz golonkę w złocistej panierce. Ponadto przez całą noc będziemy także mogli kosztować regionalnych wyrobów Starego Jawora, takich jak chociażby wędzona drewnem bukowym polędwica wieprzowa, wiejski salceson, swojska kaszanka czy wędzona szynka prosto z pieca. Na stole wiejskim znajdziemy także wyjątkowo przyprawiony majerankiem i pieczonym jabłkiem smalec ze skwarkami, idealnie pasujący do niego chrupiący chleb z tradycyjnego wypieku oraz podkreślające smak mięs dodatki takie jak świeżo tarty chrzan, musztarda oraz żurawina. Główną gastronomiczną atrakcją wieczoru sylwestrowego będzie złocista pierś z kurczaka, zapiekana z pomidorkami i prawdziwym włoskim serem mozzarella, podawana z kluseczkami szpinakowymi oraz pietruszkowym pesto. Do tego zaserwowany zostanie także bukiet świeżych sałat z dodatkiem wyśmienitego sosu vinaigrette.

Sylwester sala Sobieska - oferta

Organizatorzy balu w Sali Sobieska zaplanowali także wyjątkowe ciasta i desery dla osób, które od dań wytrawnych i mięsnych zdecydowanie wolą słodycze. W Candy Barze znajdziemy bowiem przede wszystkim fontannę czekolady, w której zanurzyć będziemy mogli świeże owoce, żelki, ciasteczka, rurki, pianki czy bakalie. Podane zostaną także puszysty sernik z delikatną bezą, jabłecznik z polskiej odmiany jabłek Reneta oraz prawdziwie włoski deser tiramisu. Do dyspozycji gości będzie także nielimitowany bufet napojów gorących i zimnych, w którym znajdziemy wodę mineralną gazowaną oraz niegazowaną z limonką i miętą, soki owocowe, a także kawę i herbatę.

Summary
Sylwester – gdzie szukać najlepszych ofert na bale i imprezy sylwestrowe 2017/2018 i czy musimy spędzić tę noc we Wrocławiu?
Article Name
Sylwester – gdzie szukać najlepszych ofert na bale i imprezy sylwestrowe 2017/2018 i czy musimy spędzić tę noc we Wrocławiu?
Description
Sylwester : ✅ Tradycje Świętowania Sylwestra ✅ Sylwester dla Dwojga ✅ Bal Sylwestrowy 2017/2018 blisko Wrocławia ✅ Sprawdź Ofertę. Zobacz »
Author
Publisher Name
Sala weselna i bankietowa Sobieska
Publisher Logo